Maltańczyk – opis rasy, informacje

maltańczyk opis rasy

Maltańczyk to pies, który jest bardzo towarzyski, aktywny i lubiący się bawić. Wykazuje się dużą inteligencją. Nie sprawia problemów wychowawczych, jest raczej łatwy do ułożenia. Należy koniecznie podkreślić, że to bardzo elegancki pies, który najczęściej, a właściwie to zawsze chodzi z wysoko uniesioną głową. Artykuł skupia wszystkie niezbędne informacje potrzebne do zapoznania się z rasą maltańczyk tj. historia, opis rasy, wygląd, długość życia, cena, zdrowie i pielęgnacja.

Nazwa oryginalna: Maltese
Typ budowy: brakoidalny
Masa ciała: 3-4 kg
Kraj pochodzenia: Włochy

maltanczyk pies
Maltańczyk pies – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Pieski maltańczyki mają pozytywny pod każdym względem charakter. To z pewnością pies, który lubi aktywny tryb życia, zamiast leniwego wylegiwania się na kanapie. Wszystko wobec tego wskazuje na to, że jest energiczny i ruchliwy. Uwielbia spacery, szczególnie te długie, ale nie przepada za joggingiem, gdyż to nie w jego stylu. Pies tej rasy przywiązuje się do swojego opiekuna. Nie przepada za samotnością, a nawet wręcz jej nie cierpi. Maltańczyk jest bardzo łagodny i zarazem wesoły. Niesamowicie szybko się uczy. Sprawdzi się w roli psa do towarzystwa i z pewnością będzie wiernym towarzyszem swojego opiekuna. To rasa, która z reguły uwielbia dzieci. Maltańczykowi nie przeszkadza to, że znajdują się w jego otoczeniu. Sam lubi się bawić, więc w czasie zabaw odbywających się w granicach rozsadniku powinien też doskonale się bawić.

maltańczyk opis rasy
Maltańczyk opis rasy – źródło zdjęcia Wikipedia.org

Psy maltańczyki – historia rasy

Przodkowie maltańczyka żyli w portach i nadmorskich miastach środkowego obszaru Morza Śródziemnego. Tam głównie zajmowali się polowaniem na myszy i szczury. Tak naprawdę już Arystoteles wspominał co nieco o małych pieskach, na które mówił – canes melitenses. Psy tej rasy były dobrze znane w Rzymie. Wygląda też na to, że właśnie maltańczyki były częstą inspiracją dla wielu malarzy. Stąd są określane motywem malarstwa renesansowego.

Maltańczyki nie pochodzą z Malty, co zwykle wielu osobom się wydaje. Zresztą to mogłaby sugerować sama nazwa. Nazwa ta wywodzi się z jednego z języków semickich. Oznacza niebo lub port. Jak już wiadomo, przodkowie tej popularnej rasy żyli właśnie w portach. Najprawdopodobniej stąd właśnie wzięła się ta nazwa.

Pies maltańczyk opis – Źródło zdjęcia FreeGreatPicture.com

Pies maltańczyk – opis, wygląd rasy

To, co wyróżnia tę rasę, to przede wszystkim to, że ma lśniącą, śnieżnobiałą sierść. Obfity, a do tego jednolity włos, który jest idealnie prosty, wskazuje na to, że opisywany pies jest właśnie maltańczykiem. Pies tej rasy w tych włosach prezentuje się bardzo ładnie, jednak wymaga starannej pielęgnacji i przede wszystkim odpowiedniej diety.

Czaszka maltańczyka jest odrobinę dłuższa niż kufa. W budowie ciała wyróżnia go prosta linia grzbietu, a także nisko osadzony ogon. Ma delikatny kłąb. Ponadto jego klatka piersiowa znajduje się poniżej łokci i wydaje się dość szeroka. Maltańczyk ma niemalże trójkątne uszy, które przylegają do boków głowy. Ogon jest wyraźnie zakrzywiony. Trzeba również podkreślić, że pies ten nie jest zbyt duży.

maltańczyk rasa opis
Maltańczyk rasa opis – źródło obrazka Wikipedia.org

Ile żyje pies maltańczyk?

Każdy, kto zastanawia się nad zakupem maltańczyka z reguły od razu pyta, ile żyje. Okazuje się, że długo. Maltańczyki są psami długowiecznymi. Żyją kilkanaście lat. Ich długowieczność najprawdopodobniej jest ukorzeniona w genach. Wiadomo jednak, że długość życia psa tej, jak i każdej innej rasy może być zależna od sposobu troszczenia się o niego. Zaniedbane psy, źle odżywiane, bez pielęgnacji i opieki weterynarza żyją krócej. Także w głównej mierze wiele zależy od opiekuna.

Zdrowie twojego maltańczyka

Maltańczyki raczej nie narzekają na zdrowie. Jedyne, co im dokucza, to podatność na schorzenia jamy ustnej. Być może ma to miejsce w wyniku powstającej płytki nazębnej. Ta czasem przekształca się w kamień nazębny. Dlatego trzeba koniecznie zadbać o odpowiednią dietę, aby w ten sposób pomóc swojemu czworonogowi. Dziś w sklepach można dostać specjalną karmę dla maltańczyków, więc nie powinno być z tym żadnego problemu. Poza tym można samodzielnie przygotowywać posiłki. Trzeba tylko dostosować się do pewnych zasad, aby pies dostawał to, co dla niego najcenniejsze.

opis rasy maltańczyk
Opis rasy maltańczyk – źródło zdjęcia Wikipedia.org

Ciekawostki o maltańczyku

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras. Swojego czasu maltańczyki były ukochanymi pupilami Rzymianek. Psy te początkowo zamieszkiwały Maltę, a tę z kolei w tamtych czasach nazywano Melita.

Podsumowanie

Podsumowując, maltańczyk to bardzo sympatyczny i ładny pies, który nie powinien nikomu sprawiać większych kłopotów. Wiadomo jednak, że im bardziej zadbany, tym lepiej będzie się sprawował. Trzeba wobec tego zadbać o stosowną tresurę. Poza tym należy pamiętać o regularnej pielęgnacji, aby nie zakłócić tak efektownego wyglądu tej rasy. Maltańczyk nadaje się dla osób, które tak jak on, nie przepadają za siedzeniem na kanapie. Długie spacery będą sprzyjały zarówno maltańczykowi, jak i jemu właścicielowi. Może mieszkać w mieszkaniu w bloku, a jeszcze lepiej będzie się czuł w większej przestrzeni, w domku z ogrodzonym podwórkiem. Co ciekawe, maltańczyk jest bardzo popularną rasą i dziś można kupić tego psa za bardzo rozsądne pieniądze. Warto zdecydować się na szczeniaka, aby móc od samego początku wychować go zgodnie z własnymi zasadami, jakie panują w domu. Posiadanie zadbanego maltańczyka to duża duma dla jego opiekuna – właściciela. Stąd tak wielu ludzi decyduje się właśnie na ten wybór – tę rasę.

Maltańczyki opis – źródło zdjęcia Pixabay.com

Artykuł został przypięty, aby każda osoba zainteresowana maltańczykiem mogła zapoznać się z podstawowymi informacjami. Bardzo szczegółowy opis rasy maltańczyka. Artykuł powinien zapoznać Ciebie z frazami maltańczyk opis rasy, maltańczyk opis, pies maltańczyk opis, maltańczyk opis, maltańczyk rasa opis, opis rasy maltańczyk. Zapraszam do komentowania newsa, zadawania pytań…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *